Maskuje minister nelegálne odpočúvanie?

Autor: Andrej Danko | 11.7.2011 o 9:40 | (upravené 11.7.2011 o 12:22) Karma článku: 3,51 | Prečítané:  718x

Zneužívanie spravodajských služieb a polície na politické ciele bolo vždy doménou vlád pod vedením SDKÚ-DS. Mohli by o tom rozprávať aj redaktori denníka SME. Udialo sa to za druhej Dzurindovej vlády. Napriek tomu, že v týchto kauzách vždy presiaknu na verejnosť isté informácie, vyšetrovací „experti“ nikdy nič nevyšetrili. A to ani v prípade odpočúvania dokonca vtedajšieho koaličného politika Pavla Ruska (ANO). Je pravdepodobné, že niečo podobné sa deje i v súčasnosti. Ale pod kuratelou KDH.

Minister vnútra D. Lipšič (KDH) totiž presadil zakúpenie a zavedenie nového odpočúvacieho zariadenia priamo pre potreby polície. Teda – mimo povinností a kompetencií tajnej služby SIS, čiže aj mimo akej-takej kontroly parlamentu. Nový systém dokáže monitorovať nielen hovory, ale aj MMS, SMS a dokonca tzv. čety cez mobilné siete. Systém nás bude stáť 11 miliónov eur. Obavy zo zneužívania vyjadrili podľa dostupných informácií z rokovania koaličnej rady 1. júna t. r. aj vládni partneri. Obávajú sa, že odpočúvanie by slúžilo výhradne zložkám, na ktoré má vplyv hlavne KDH.

Minister vnútra D. Lipšič tvrdí, že policajné odpočúvania budú legálne. Na všetky takéto úkony potrebujú tieto zložky totiž súhlas sudcu. No súhlas sudca vydáva až na základe žiadosti policajného orgánu, ktorý do 48 hodín súhlas ani nepotrebuje. V novom odpočúvacom systéme bude mať dokonca rezort vnútra samostatný vstup aj výstup úplne oddelene od ostatných spravodajských služieb. Je absolútne neprijateľné, aby sa informácie sústreďovali v kancelárii ministra vnútra a ten si z nich zostrihával materiály podľa potreby napríklad do trestných konaní alebo proti politickým oponentom i partnerom.

Po rokovaní vlády 1. júna premiérka I. Radičová uviedla, že zmluva, ktorú podpísalo ministerstvo vnútra na modernizáciu súčasného odpočúvacieho systému, sa vraj zruší. Podľa našich informácií dodatok na modernizáciu odpočúvacieho zariadenia sa nedá vypovedať. Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám som požiadal Ministerstvo vnútra SR o stanovisko, či je táto informácia pravdivá. Z ministerstva odpovedali, že zmluvu, ktorú rezort podpísal, nemá k dispozícii a jeho žiadosť postupuje Prezídiu Policajného zboru SR. Ako je možné, že ani ministerstvo vnútra nemá takú dôležitú zmluvu, pričom je riadiacim orgánom pre celý Policajný zbor SR.

Snaží sa tu niekto niečo ututlať... Prečo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?