Bez zmeny hrozí krach

Autor: Andrej Danko | 16.4.2013 o 17:25 | Karma článku: 10,84 | Prečítané:  217x

Pred desiatimi rokmi, 16. apríla 2003,  podpísalo Slovensko prístupovú zmluvu  k EÚ. Bola to veľká sláva a pre našu krajinu významný integračný krok. Aj Slovenská národná strana vítala tento posun.

O rok nato, v máji 2004 sme sa spolu s ďalšími štátmi stali členmi EÚ a potom úniu čakalo ďalšie rozširovanie. No a po tých desiatich rokoch sa ukázalo, že to, čo pri pohľade zvonku funguje, zvnútra sú vidno detaily, ktoré jasne ukazujú, že európsky stroj potrebuje rekonštrukciu.

Národniari už niekoľkokrát poukazovali na to, že sú naozaj nevyhnutné koncepčné  zmeny napríklad pri riešení kríz v problémových štátoch EÚ. Na jednej strane únia toleruje existenciu daňových rajov vo svojom vnútri a neodhodlala sa presadiť zvýšenie daní z príjmu v týchto rajoch na štandardnú úroveň v hraniciach, ktoré platia v členských štátoch. Na druhej strane do daňových rajov unikajú únijné peniaze, a navyše - tak ako v prípade Cypru - únia potom zachraňuje takúto krajinu pred bankrotom.

Komplexné riešenie finančnej politiky v rámci EÚ, ktoré by odvrátilo hroziaci krach iných krajín, je prepotrebné. EÚ sa musí zmeniť, a to v každej oblasti. Musí byť zoskupením s rovným postavením štátov  i občanov členských krajín. Prisťahovalci z iných, tzv. ,,chudobnejších" kontinentov v bohatých krajinách únie by sa predsa nemali po získaní azylu, alebo už len pri jeho žiadaní - azylu mať lepšie ako Slováci, z ktorých väčšina drie od rána do večera.

Slovensko patrí, pokiaľ ide o blahobyt bežného občana, na chvost európskych členov. V rámci solidarity však pomáha partnerom v EÚ, ktorí sa ocitli v problémoch. Pomoc však ide na úkor slovenských občanov. Vláda ako aj diplomati v Bruseli by mali bezodkladne a rozhodne začať presadzovať zmeny v únii a nájsť podporu aj u ďalších partnerských členských štátov. Bez principiálnej zmeny vo fungovaní, bez presadenia väčšej flexibility pri prijímaní rozhodnutí nemá únia budúcnosť. Spoločenstvo štátov, akým je Európska únia, je na starom kontinente potrebné. Vo svojom čase bolo podpísanie prístupovej zmluvy i neskorší vstup do EÚ pre Slovensko významným krokom. Lenže dnes musí únia prijať zásadné opatrenia, aby sa stala funkčným hospodárskym celkom, schopným konkurovať ekonomickým veľmociam.

Andrej Danko
Predseda SNS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?