Pamäť národa ako bezdomovec

Autor: Andrej Danko | 1.12.2014 o 10:12 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  255x

Príbeh Ústavu pamäti národa mi pripomína príbeh bezdomovca. Nedávno sa v médiách objavila informácia, že ani nie mesiac pred vysťahovaním sa z dočasného prenájmu, musí opäť ÚPN vyberať najvhodnejšie priestory z tých najnevhodnejších. No ale potom zasa zostalo ticho. 

Opäť sa má sťahovať do prenájmu. Popri obave o tisícky jedinečných dokumentov, ktoré má ÚPN zo zákona spracovať, sledujúc dezilúzie jeho odborných pracovníkov, mi tento stav pripadá ako pohŕdanie touto inštitúciou zo strany štátu.

Pritom úlohy ÚPN sú pre historickú pamäť národa mimoriadne dôležité. Ide o úplné a nestranné hodnotenie obdobia neslobody, sprístupňovanie dokumentov o prenasledovaní osôb, zverejňovanie údajov o vykonávateľoch tohto prenasledovania, dávanie podnetov na trestné stíhanie zločinov a trestných činov, poskytovanie potrebných informácií orgánom verejnej moci, systematické zhromažďovanie a odborné dokumentačné spracovávanie všetkých druhov informácií, dokladov a dokumentov vzťahujúcich sa na obdobie neslobody a propagovanie myšlienky slobody a obrany demokracie.

Zrejme tak, ako sa štát správa k ÚPN, zrejme taký je aj vzťah k tomu, čo ÚPN robí. Pritom štátne inštitúcie disponujú nevyužitými nehnuteľnosťami – čo by v tomto prípade mohlo byť pre ÚPN trvalým riešením. A ak by sa štát zachoval ako grand, mohol by nakoniec ústavu nejaké takéto priestory predať za symbolickú cenu, ak nie už rovno darovať. Bolo by to nielen gesto vyjadrenia úcty k tejto inštitúcii, k jej práci, ale aj dôstojné uctenie si 25. výročia ,,nežnej" a všetkých udalostí, ktoré viedli k nástupu novej nekomunistickej vlády a umožnili, že Ústav pamäti národa mohol vôbec vzniknúť.

A nemuseli by na to zabúdať ani médiá. Pretože sú kontrolou štátu, vlády, parlamentu. Možno nestačí priniesť len v jeden deň správu o ÚPN, ale sledovať jeho ,,boj" a pomôcť mu.

 

Andrej Danko

predseda SNS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už všeobecnú zdravotnú dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?