Policajný prezident postupuje nekoncepčne

Autor: Andrej Danko | 25.7.2011 o 17:31 | (upravené 26.7.2011 o 13:55) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  1207x

Začiatkom tohto roka policajný prezident Jaroslav Spišiak sľúbil zaviesť „nový systém hodnotenia policajtov“. Nebudeme komentovať vyhlásenia, že vo V. Británii je policajt najváženejším povolaním, potom lekár a na poslednom mieste politik. Vedľa neho vtedy sediaci minister vnútra Daniel Lipšic zbledol a vzápätí aj prostoreký policajný prezident.

Policajný prezident J. Spišiak pokračuje v trende, ktorý nasadila súčasná vládna koalícia – nerieši veci koncepčne a komplexne, ale čiastkovo. Prezident J. Spišiak povedal, že jeho predstavy sú jasné: „Ak policajt uvidí na ceste ľad, musí sa tam postaviť a usmerňovať dopravu. Je na ňom, koľko uloží pokút, dôležité je, aby nebola dopravná nehoda.“ Na sledovanie policajtov majú slúžiť formuláre, ktoré budú nadriadení vyhodnocovať štvrťročne. Ak budú výsledky nadpriemerné, zvyšuje sa osobný príplatok. Ak počas dvoch štvrťrokov hodnotenie vyjde ako neuspokojivé, má byť policajt preložený inde. Pri príslušníkovi motohliadky bude dôležitý počet zistených protiprávnych konaní, zadržaných páchateľov a získaných informácií vedúcich k objasne

Centralizácia polície

Najnovšími krokmi prezidenta J. Spišiaka sa bude naďalej zvyšovať počet policajtov odchádzajúcich zo zboru kvôli nezmyselným podmienkam a šikane, ktorú policajný prezident zavádza. Jeho nové pravidlá sú živnou pôdou pre korupciu a centralizáciu moci do rúk nadriadených policajtov a aj pre manipuláciu s číslami pri vykazovaní počtu dopravných nehôd, priestupkov či trestných činov, na ktorú upozorňujú aj dlhoroční policajní experti. O odbornosti preto pri nových pravidlách a prínose pre občana nemôže byť ani reči. Zneistenie zrejme pri nových opatreniach pociťuje aj sám policajný prezident s ministrom D. Lipšicom, keďže nedávno sa rozhodli pripomínať policajtom ich poslanie nálepkami „pomáhať a chrániť“, za ktoré obaja páni z rozmaru vyhodia desaťtisíce eur z vreciek daňových poplatníkov. Občanom nepomôže ani schválenie nového cestného zákona, ktorý len chráni záujmy lobistov, nezníži počet dopravných nehôd a nezvýši komfort občanov, ale kamiónov, ktoré budú naďalej ničiť cesty II. a III. triedy. Uvidíme, či bude mať prezident polície odvahu hodnotiť po čase výsledky tohto experimentu na policajtoch i občanoch Slovenska. Pretože tak ako neodpovedá ministerstvo na verejne položené otázky o detailoch zmluvy na modernizáciu odpočúvacieho systému, kde sa údajne tají vysoké penále, ktoré za jeho chybné rozhodnutie zaplatia daňoví poplatníci, tak sa taja aj dôvody, prečo policajná hliadka bez udania dôvodu sledovala môj pohyb po Bratislave 4. mája 2011 napriek tomu, že som hneď v ten deň podal podnet na riešenie Inšpekcii Ministerstva vnútra SR.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?