Deficity štátnych rozpočtov zabíjajú ekonomiku sveta

Autor: Andrej Danko | 9.11.2011 o 16:28 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1129x

   Či sa SNS rozhodne podporiť štátny rozpočet, ukážu najbližšie týždne a najbližšia parlamentná schôdza. Rád by som však upriamil pozornosť na čosi iné, a to na inštitút deficitu štátneho rozpočtu. Som presvedčený, že je najvyšší čas uvažovať - a to nielen na Slovensku, ale v európskom meradle, do akej miery politika deficitov a zadlžovania spôsobuje absolútny chaos ekonomiky v Európe.

  Dnes sa stal deficit samozrejmým a normálnym ekonomickým pojmom, a pritom obsah tohto pojmu normálny nie je. Každý môže míňať len toľko, koľko reálne financií má. Nečudujme sa potom narastaniu dlhov a zadlžovaniu krajín, keď politici nakladajú a rátajú s peniazmi, ktoré sú len kdesi vo vzduchu.Preto každý rozpočet - aj ten práve pripravený ministrom financií, ktorý bude mať deficit, je pre nás do budúcnosti vždy problémový aj z hľadiska toho, že je najvyšší čas začať reálne nakladať s prostriedkami reálnymi, a nie počítať aj s určitou mierou dlhu. Isto, nachádzame sa uprostred hlbokej celosvetovej ekonomickej krízy, ale tá niekde vznikla a bude niekde aj pokračovať - a to dovtedy, kým bude politika deficitu bežnou súčasťou politických systémov na celom svete. Ak sa chce Európa zachrániť a EÚ či eurozóna sa nechce rozpadnúť, mali by sme s deficitmi prestať a podstatne tvrdšie tlačiť na vyváženosť štátnych rozpočtov.

   Rozpočet môže byť dobrý, len keď bude vyvážený, keď bude reálne vytvárať štruktúru a obeh peňazí spoločnosti na veci, ktoré je treba v krajine financovať. Podľa môjho názoru je každý rozpočet SR v ostatných rokoch zlý a peniaze sa v štátnej správe len rozhadzujú a nie sú vynakladané adresne ani účelne. Kde vziať peniaze na zaplátanie dier na financovanie najdôležitejších rezortov? Nuž, v privatizačných zmluvách, ktoré treba vytiahnuť z trezorov a prehodnotiť v nich každú položku, každého kvázi poradcu transakcie a využiť každoročné výrazné zdanenie sprivatizovaných gigantov ako SPP, U.S.Steel, Enel a ďalších. 

   Treba prehodnotiť aj štátnu správu ako takú, aspoň o polovicu znížiť počet zamestnancov v nej, prehodnotiť ich výdavky -  predsa existujú všakovaké fiktívne položky, ktoré si zamestnanci účtujú, využívajú inštitút rôznych náhrad, služobné vozidlá, telefóny... S týmto treba urobiť poriadok, nastaviť jasné krízové pravidlá, až potom sa ušetria obrovské peniaze na to, aby štát mohol vytvárať podmienky na bezproblémové fungovanie súkromného sektora, zdravé podnikateľské prostredie a naštartovať tak ekonomiku Slovenska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?