Deficity štátnych rozpočtov zabíjajú ekonomiku sveta

Autor: Andrej Danko | 9.11.2011 o 16:28 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1134x

   Či sa SNS rozhodne podporiť štátny rozpočet, ukážu najbližšie týždne a najbližšia parlamentná schôdza. Rád by som však upriamil pozornosť na čosi iné, a to na inštitút deficitu štátneho rozpočtu. Som presvedčený, že je najvyšší čas uvažovať - a to nielen na Slovensku, ale v európskom meradle, do akej miery politika deficitov a zadlžovania spôsobuje absolútny chaos ekonomiky v Európe.

  Dnes sa stal deficit samozrejmým a normálnym ekonomickým pojmom, a pritom obsah tohto pojmu normálny nie je. Každý môže míňať len toľko, koľko reálne financií má. Nečudujme sa potom narastaniu dlhov a zadlžovaniu krajín, keď politici nakladajú a rátajú s peniazmi, ktoré sú len kdesi vo vzduchu.Preto každý rozpočet - aj ten práve pripravený ministrom financií, ktorý bude mať deficit, je pre nás do budúcnosti vždy problémový aj z hľadiska toho, že je najvyšší čas začať reálne nakladať s prostriedkami reálnymi, a nie počítať aj s určitou mierou dlhu. Isto, nachádzame sa uprostred hlbokej celosvetovej ekonomickej krízy, ale tá niekde vznikla a bude niekde aj pokračovať - a to dovtedy, kým bude politika deficitu bežnou súčasťou politických systémov na celom svete. Ak sa chce Európa zachrániť a EÚ či eurozóna sa nechce rozpadnúť, mali by sme s deficitmi prestať a podstatne tvrdšie tlačiť na vyváženosť štátnych rozpočtov.

   Rozpočet môže byť dobrý, len keď bude vyvážený, keď bude reálne vytvárať štruktúru a obeh peňazí spoločnosti na veci, ktoré je treba v krajine financovať. Podľa môjho názoru je každý rozpočet SR v ostatných rokoch zlý a peniaze sa v štátnej správe len rozhadzujú a nie sú vynakladané adresne ani účelne. Kde vziať peniaze na zaplátanie dier na financovanie najdôležitejších rezortov? Nuž, v privatizačných zmluvách, ktoré treba vytiahnuť z trezorov a prehodnotiť v nich každú položku, každého kvázi poradcu transakcie a využiť každoročné výrazné zdanenie sprivatizovaných gigantov ako SPP, U.S.Steel, Enel a ďalších. 

   Treba prehodnotiť aj štátnu správu ako takú, aspoň o polovicu znížiť počet zamestnancov v nej, prehodnotiť ich výdavky -  predsa existujú všakovaké fiktívne položky, ktoré si zamestnanci účtujú, využívajú inštitút rôznych náhrad, služobné vozidlá, telefóny... S týmto treba urobiť poriadok, nastaviť jasné krízové pravidlá, až potom sa ušetria obrovské peniaze na to, aby štát mohol vytvárať podmienky na bezproblémové fungovanie súkromného sektora, zdravé podnikateľské prostredie a naštartovať tak ekonomiku Slovenska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?