Aká bude budúcnosť májových eurovýročí?

Autor: Andrej Danko | 16.5.2013 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Máj je taký ,,európsky" mesiac. 1. mája si pripomíname náš vstup do Európskej únie, 5. mája zasa ustanovenie Rady Európy, keďže v r. 1949 podpísali predstavitelia 10 štátov Štatúr Rady Európy. 7. mája 1949 bola založená Rada Európy a 9. mája si pripomíname tiež Deň Európy - v r. 1950 vtedajší francúzsky minister Robert Schuman navrhol vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, základ EÚ.

Najnovšie, 13.mája 2013 ministri financií eurozóny Euroskupina schválili  dve tranže finančnej pomoci v celkovej výške 7,5 miliardy eur, rozhodli o poskytnutí prvej tranže finančnej pomoci pre Cyprus vo výške dve miliardy a skonštatovali, že Portugalsko spĺňa podmienky pre zaslanie ďalšej tranže v rámci programu finančnej záchrany.

Z tohto výročia sa však nebudeme tešiť, pretože jasne ukazuje vážne trhliny vo fungovaní Európskej únie. Pretože aj na základe jej určitej skostnatelosti, byrokratizmu sa z únie stáva, obrazne povedané, pacient, ktorý svojim nezdravým životným štýlom ničí svoje orgány a namiesto toho, aby zmenil štýl života, lieči jednotlivé orgány. Lenže telo nemôže fungovať dobre, ak sa o seba nestará, a zdravý orgán nezachráni telo, pokiaľ iné orgány nefungujú dobre. 

Nie takúto EÚ sme chceli. Nezdravé bruselské zásahy do ekonomického prostredia spôsobili  dlhové problémy, pokles výrobnej produkcie, úpadok priemyselného potenciálu, zvýšenie nezamestnanosti v celej EÚ a s tým súvisiace zníženie životných podmienok.

Voláme po zmene, Európa volá po zmene, ale vyzerá to tak, že sa nič nedeje. Obrovská byrokratická mašinéria nedokáže flexibilne reagovať na požiadavky trhu, takže napriek úsiliu krízu riešiť, kríza sa len prehlbuje. Áno, žiadame, aby bolo verejnosti jasne povedané, aké zásadné opatrenia sa pripravujú, aby sa to zmenilo. V akom časovom horizonte môžeme radikálny rez očakávať. Brusel nateraz však len hasí krizy v jednotlivých štátoch, ale neodpovedá dosť jasne už štyri roky, ako a kedy zmení ten spomínaný ,,životný štýl". V týchto dňoch a týždňoch hlasy po zmene z celej únie začínajú silnieť. Preto máj môže byť - opäť obrazne povedané - prelomovým mesiacom, v ktorom sa rozhodne, či budeme májové eurovýročia oslavovať, alebo zatracovať.

Andrej Danko
Predseda SNS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?