Príbeh SPP - lakmusový test vlastenectva

Autor: Andrej Danko | 26.9.2013 o 9:00 | Karma článku: 8,81 | Prečítané:  280x

Novodobá história Slovenského plynárenského priemyslu, transakcie vlády Róberta Fica a finančných skupín v SPP sú primitívnym tunelom na občanoch Slovenska, symbolickým, smutným príbehom strát pre Slovákov na jednej strane a na strane druhej ziskov vždy pre cudzie, partikulárne záujmy.

Od doby neštandardného manažmentu tzv. Duckého ,,zmenkovej" éry, ktorá poslúžila ako zámienka na známu Miklošovskú privatizačnú etapu éru ,,dva v jednom", čiže jeden poradca - jeden kupujúci. Cez následné výkriky Smerákov o konverzných kurzoch, či bájkach o kozách, finančných skupinách a nožoch, sme sa prepracovali k tomu, že vďaka dnešnej vláde, po strategických západných monopoloch ovládli SPP finančné štruktúry okolo českej EPH,
československej J&T, v ktorých útrobách sa skrýva ktoviečo a ktoviekto. Jedno je isté, kúpu SPP realizovali kombináciou kapitálu (čieho?) a úverov bánk a fondov. Kto to zaplatí? Majoritne občania - daňoví poplatníci.

Slovenská národná strana od začiatku upozorňovala vládu, že rovnakú transakciu, s nákladmi rovnakými a určite aj výhodnejšími, mohol zrealizovať štát, len výsledkom by bolo, že na konci by 100% všetkých aktív v SPP ovládla Slovenská republika. Po otvorenom liste premiérovi, aby zastavil  reprivatizáciu podniku do rúk finančných skupín, SNS podala trestné oznámenie voči procesu, ktorý hrubo poškodzuje národnoštátne záujmy Slovenska.

Lenže následné kroky vlády, ďalej vylepšovali pozíciu EPH v SPP - preklápanie úverov a množstvo transakcií, ktorých obsah a - bojím sa - aj dosah bude roky splácať celé Slovensko.

Smutným vrcholom novodobého príbehu SPP bolo odkúpenie 100% strát a značnej časti dlhov štátom, rozumej 100% strát budeme sanovať my všetci, to čo pred tým krížovo dotoval investor zo ziskových častí. Finančným skupinám ostala kontrola nad ziskami a najlukratívnejšími aktívami.

Ťažko môže urobiť vláda viac pre vylepšenie ,,biznis modelu" finančnej skupiny a menej pre dlhodobý záujem občanov - daňových poplatníkov.


A v tejto situácii sa zobudili politici z parlamentnej opozície. Je komické, ako dnes tí, ktorí vo vláde Mikuláša Dzurindu bez mihnutia oka predali kontrolu v SPP zahraničnému kapitálu a umožnili mu obchod storočia, dnes bubnujú na poplach. Ako tí, ktorí chystali tú istú  transakciu s EPH (J&T) vo vláde Ivety Radičovej, dnes zvolávajú mimoriadne schôdze NR SR a odvolávajú vládu, všetci títo ,,zobudení ochrancovia verejného záujmu"
vytĺkajú zo vzniknutej situácie politický kapitál. Pritom všetci do jedného, vláda aj parlamentná opozícia, majú podiel na tom, že hodnoty, ktoré dlhodobo generuje SPP a ktorého základ vytvorili predchádzajúce generácie našich predkov, idú majoritne mimo záujmu občanov Slovenska.

A tí, ktorí vládnu dnes ? Tí dnešnú parlamentnú opozíciu predbehli  v technike aj rozsahu. Síce argumentujú, že chránia ceny pre domácnosti, len nevysvetlili, načo si občania už roky platia Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý rozhoduje o cenách a ktorý má kompetenčne plne pod kontrolou vládna moc.

V septembri 2013 už môžeme s istotou konštatovať, že v otázke SPP i ostatných strategických podnikov, zlyhali všetky ponovembrové politické reprezentácia na Slovensku. Som presvedčený, že skutky, nie reči a deklarácie politických elít, sú skutočným testom politikov a ich schopnosti povýšiť dlhodobé národnoštátne záujmy nad osobné, či úzko skupinové potreby.

Viem, že nová, zmenená SNS v tomto teste určite nezlyhá a nadviaže na tradíciu, keď SNS bola miestom pre všetkých úprimne a nezištne vlastenecký cítiacich a mysliacich ľudí. Dlhodobým cieľom SNS v tejto oblasti je a bude prevzatie strategických podnikov pod kontrolu štátu a tento zámer bude jedným z kľúčových bodov pripravovaného programu strany. V tomto nikdy nepoľavíme!


Andrej Danko
predseda SNS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?