Naši prácu nemajú, chceme volať cudzích

Autor: Andrej Danko | 22.11.2013 o 8:52 | (upravené 22.11.2013 o 10:24) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  267x

Niektoré súvislosti mi prídu dosť nelogické. Na jednej strane máme množstvo nezamestnaných, na strane druhej budeme údajne musieť podľa nepriaznivého demografického vývoja ,,pozývať“ odborníkov z tretích krajín.

Viem, viem, údaje ohľadom demografického vývoja sú plánované dlhodobo dopredu, na niekoľko rokov, možno aj desaťročí. Ale – nedalo by sa pri troche sedliackeho rozumu niektoré veci začať ovplyvňovať koncepčne dnes?

O čo mi ide – na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci najmä v technických odvetviach, začínajú chýbať lekári či zdravotnícky personál. Aj táto, aj predchádzajúca vláda to chcela riešiť tzv. riadenou ekonomickou migráciou. Myslím si, že pri troche dobrej vôle by sa problém mohol riešiť vlastnými zdrojmi.

Pred dvoma dňami som čítal, že v Bratislave diskutovali odborníci na konferencii  Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) ako koordinátora Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete (EMN) v Slovenskej republike. Riadená ekonomická migrácia je vraj potrebná pre dlhodobo negatívny demografický vývoj, podľa ktorého ,,slovenský trh práce a systém sociálneho zabezpečenia sú závislé od prílevu ľudského kapitálu zo zahraničia".

Na Slovensku je však dnes vyše 400-tisíc ľudí bez práce, čo predstavuje mieru nezamestnanosti takmer 14 percent. A toto číslo stúpa. Pritom nejde len o nekvalifikované sily, problém získať zamestnanie majú práve aj tí, ktorí tu údajne tak chýbajú. Mnoho lekárov a zdravotných sestier neodišlo do zahraničia len pre vyšší plat, ale aj preto, lebo na Slovensku nemohli získať žiadny plat, keďže nezohnali žiadne pracovné miesto!

Na jednej strane Slovensko vyháňa svojich vlastných odborníkov do zahraničia, na strane druhej to ponúka cudzincom. Prečo však nedokáže vytvoriť podmienky pre vlastných?

Vláda, či už súčasná, alebo budúca, by v prvom rade  mala vytvárať vhodné podmienky pre rozvoj zamestnanosti a nebrzdiť podniky a podnikateľov zvyšovaním daní a odvodov. Riešenie v dlhodobom horizonte musí zahŕňať aj školstvo - dnes existuje plno škôl - mnohé s diskutabilnou úrovňou - chrliacich stovky politológov, sociológov a sociálnych pracovníkov, ktorí nakoniec skončia v supermarketoch za pokladňami, pretože trh práce im nedokáže ponúknuť zamestnanie pre ich kvalifikáciu. Na druhej strane zanikajú odborné učilištia či odborné stredné školy. Čoraz menej škôl je prepojených s praxou. Podpora technických smerov (strojárstvo, chemický priemysel, hutnícky priemysel) by bola pri reforme vzdelávacieho systému veľmi vhodná.

Iní odborníci budú určite tvrdiť, že – keďže pôrodnosť klesá – tak počet obyvateľov v produktívnom veku sa znižuje, počet dôchodcov narastá a treba dotovať sociálny  a dôchodkový systém. Lenže – ono opäť ide o komplexnejší pohľad na problém. Detí sa rodí dosť, len v niektorých societách treba tieto deti dať do škôl, zabezpečiť im kvalifikáciu, dajme tomu stredoškolsky vzdelaných odborníkov. Nech nevytvárajú po dosiahnutí dospelosti ďalšienevzdelané masy vyciciavajúce tento sociálny systém, ale nech doň prispievajú.

Nakoniec, podporu by si zaslúžili aj mladí ľudia, aby sa nebáli zakladať rodiny a mať deti. Ich dnešná ekonomická situácia a nulová podpora rodín s deťmi demografickému vývoju nepraje.Väčšina slušných a pracujúcich ľudí totiž nebude a nevie parazitovať na sociálnom systéme, ktorý je štedrý len pre vyvolených.

Andrej Danko

predseda SNS


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?