Spätné odkúpenie akcií SE je vec národno-štátneho záujmu!

Autor: Andrej Danko | 17.12.2014 o 9:39 | Karma článku: 7,71 | Prečítané:  294x

Tak ako pri reprivatizácií SPP aj SSE, Slovenská národná strana opätovne vyzýva vládu SR, aby bezodkladne schválila uplatnenie predkupného práva a odkúpila spätne kontrolný balík akcií od talianskej spoločnosti Enel a zabezpečila kontrolu štátu nad dominantným STRATEGICKÝM elektroenergetickým monopolom ! Je to akt národohospodárskeho významu a pre budúcnosť Slovenska je kľúčový tak pre podnikateľský sektor a jeho konkurencieschopnosť, ako aj pre budúcu sociálnu akceptovateľnosť nákladov domácností.

Čo hovoria čísla o šafárení v Slovenských elektrárňach?
 
a) Len prevádzková hodnota zmluvy, ktorá bola podpísaná pri privatizácii Enelom spoľahlivo pokrýva skoro celú hodnotu kúpnej ceny za kontrolný balík akcií SE. V tejto súvislosti sa pýtame, prečo bola teatrálne vypovedaná zmluva až teraz, keď od roku 2006 o problémoch vedeli všetky vlády ?
b) Keď Slovenské elektrárne kontroloval štát realizoval výstavbu 1. a 2. bloku v Mochovciach za cca 1,6 mld eur, dostavba ďalších dvoch blokov 3., 4., realizovaná po privatizácii zatiaľ stojí 4,6 mld eur! Podľa naších expertov cena za druhú etapu sa bude blížiť sume 3-násoboku nákladov na bloky 1,2!!! KTO TO NAKONIEC ZAPLATÍ?! Samozrejme Občania tohto štátu!

Preto sa pýtame:
- PREČO NEKONAJÚ ZÁSTUPCOVIA ŠTATU v orgánoch SE a ROKY POČÚVAME ROZPRÁVKY O ZVYŠOVANÍ BEZPEČNOSTNÝCH ŠTANDARDOV, ALE NIKTO NEPOLOŽIL NA STÔL RELEVANTNÉ ČÍSLA ?!
- PREČO POZERÁME NA TO, ŽE VÝSTAVBA SA REALIZUJE CEZ ENEL PRODUCIONE ?!
- KEDY BUDE ŠTÁT INKASOVAŤ ZO SLOVENSKÝCH ELEKTRÁRNÍ DIVIDENDY ?!
- AKÝ BUDE ZÁVEREČNÝ ÚČET , KTORÝ ZAPLATÍME MY VŠETCI V CENÁCH ELEKTRICKEJ ENERGIE ?!
Na základe týchto faktov tvrdíme, že kauza Piešťanského CTčka je oproti situácii v SLOVENSKÝCH ELEKTRÁRŇACH; len výčin vreckových zlodejíčkov.
 
Zbabraná privatizácia a je naozaj štát vždy horším vlastníkom ?!?
 
My v SNS hovoríme, že všetko je o ľuďoch a profesionálnom manažmente procesov bez ohľadu na formu vlastníctva. V oblastiach prirodzených monopolov, na tak malom trhu, aký predstavuje Slovenská republika; čiže tam kde nie je realistické, aby vznikla plnohodnotná konkurencia, musí štát získať kontrolu v strategických infraštruktúrnych podnikoch ! Takýto prístup má ekonomický, sociálny a bezpečnostný rozmer. Tak je to v starších zavedených demokraciách a na oveľa väčších trhoch vo Francúzsku, Nemecku, v severských krajinách, Česku atď. Svoje omyly už naprávajú v Maďarsku. A tak nám sprivatizovali prakticky všetky strategické spoločnosti zahraničné koncerny, ktoré sú väčšinou majoritne vlastnené materskými štátmi...
 
Reprivatizácia alebo Maďari, Česi, J&T, oligarchovia aj v SE; dokedy ešte?
 
SNS je sklamaná nejednoznačným postojom vlády k otázke reprivatizácie SE. Jedinečnú generačnú možnosť vláda SR už nevyužila pri SPP a SSE. Jediný raz tak konala ešte v začiatkoch prvej vlády Róberta FICA v prípade Transpetrolu. Od vtedy sa prístup vlády SMERu - SD zásadne zmenil. Preto SNS JEDNOZNAČNE A OPAKOVANE žiada, aby štát uplatnil predkupné právo a nedovolil, aby sa tohto strategického podniku zmocnila Budapešť, Praha alebo finančné skupiny s nejasným kapitálovým pozadím, ako sa to udialo v prípade SPP a. s. a SSE a. s. To že na to nie sú prostriedky neobstojí, pre budúcnosť Slovenska nemôže štát lepšie investovať aj požičané peniaze. Aj tak to nakoniec budú musieť zaplatiť občania a podnikatelia na Slovensku!
 
Zastavme pokračovanie ekonomickej kolonizácie Slovenska! Investujme do SE, pre  budúce generácie Slovákov! Znovu vyzývame vládu, aby akcie SE odkúpila! A pripravujeme list, ktorým vyzveme všetky parlamentné strany, aby sa postavili za národnoštátny záujem, ktorým je uplatnenie predkupného práva a odkúpenie kontrolného balíka akcií Slovenských elektrární.   
 

Andrej Danko
predseda SNS

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?